Yaşlılık Rehberi
Site İçi Arama
Sitenin tüm bölümlerindeki yazı ve araştırmalar arasında, istediğiniz kelimeleri girerek arama yapabilirsiniz.
 
Ana Sayfa >  Ayın Dosyaları >  Yaşlılara Kim, Nerede, Ne Hizmeti Veriyor?

Yaşlılara Kim, Nerede, Ne Hizmeti Veriyor?

Türkiye'de birçok huzurevinin yanı sıra evde bakım hizmetiyle kimsesiz ve bakıma muhtaç yaşlıların ihtiyaçları karşılanırken, oluşturulan çeşitli mekânlarda da sosyal faaliyetlerde bulunmaları sağlanıyor.

Bütün bu çabaların tek bir ortak amacı var aslında: Mutlu insanlar, mutlu bir ülke...

Bu ay sizlerle bu güzel çalışmaların bir kısmını paylaşıyoruz. Önümüzdeki aylarda bu güzel uygulamanın diğer örneklerini de sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz...

 

Sinop ve Ordu'da yaşlılar dinlenme evi:

Sinop Belediyesi Yaşlılar Dinlenme Evi, günübirlik vakit geçirmek isteyenlere hizmet veriyor. Yaşlıların bir araya gelip çay kahve içme, sohbet etme imkânı bulduğu Gazi Caddesi'ndeki dinlenme evinde, görevli hemşire şeker, tansiyon ölçümü ile enjeksiyon hizmeti veriyor. Sinop Belediyesi'nin yaşlılara yönelik hizmetleri kapsamında zaman zaman kent içi geziler düzenliyor. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yetkilileri, kentte huzurevi olmadığından kendilerine başvuranların başka illere yönlendirildiğini belirtiyorlar.

Öte yandan, Ordu Belediyesi'nce Durugöl Mahallesi'nde yaşlılara yönelik dinlenme evi yaptırılıyor. Dinlenme evinin 1-2 ay içinde hizmete girmesinin planlandığını ifade eden yetkililer, buranın düğün, nişan gibi çeşitli sosyal etkinliklerin de yapılabileceği bir mekân olarak düzenleneceğini bildiriyor.

Amasya'da "Yaşlılara Evde Bakım Hizmeti Projesi"

Amasya'da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca (SYDV) başlatılan ''Yaşlılara Evde Bakım Hizmeti Projesi'' kapsamında 78 kişiye çeşitli hizmetler sunuluyor. SYDV'nin 171 bin TL bütçeli projesiyle, kimsesi olmayan ya da sahip çıkılmayan yardıma muhtaç 78 yaşlının evleri 15 günde bir temizleniyor. Yaşlıların evlerinde, küçük tadilat çalışmalarına da destek olunuyor.

Amasya Belediyesi'nce gelecek günlerde açılacak ''Gıda ve Giysi Bank Projesi''nde de yaşlılara öncelik tanınacak. İhtiyaç sahipleri, verilecek limitli kartlarla her ay giysi ve temel gıda maddelerini market ortamında temin edebilecek. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nce Suluova ilçesinde kimsesiz yaşlılara yönelik 85 kişi kapasiteli huzurevi yapımı için de çalışma başlatıldı.

Balıkesir'de toplu taşıma sisteminde düzenleme:

Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok, Belediye Sosyal Destek Birimi'nde 65 yaş üzerindeki çoğunluğu kimsesiz yurttaşlara hizmet verildiğini söylüyor. Birimin tüm masraflarını belediyenin karşıladığını belirten Ok, ''Yaşlıların kıymetini biliyoruz, bu nedenle onlara ayrı bir önem gösteriyoruz. Burada kalanlar yardıma muhtaç kişiler. Kısacası elden ayaktan kesilmiş yaşlılarımız,'' diyor. Toplu taşıma sisteminde de yaşlılar için düzenleme yaptıklarını anlatıyor Ok ve ekliyor: ''Belediye otobüslerinin ana durakları çarşı merkezinde değil. Bu nedenle çarşıya gitmek isteyenler için ring otobüslerini hizmete koyduk. Ring otobüslerimiz, ücretsiz hizmet veriyor…"

Çorum ve Manisa'da toplu taşımada kolaylık:

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, yaşlıların rahat ve huzurlu bir kentte yaşamaları amacıyla çeşitli düzenlemeler yaptıklarını belirtiyor. Özellikle toplu taşıma araçlarında rahat ve ucuza yolculuk edebilmeleri amacıyla 65 yaşın üzerindekilere şehir içi ulaşımda yüzde 50 indirim uygulandığını belirten Külcü, ''Ayrıca yaşlıların vakit geçireceği mekânlarda çeşitli düzenlemeler yaptık,'' diyor. Manisa Belediyesi de verdiği kartla 65 yaş üzeri vatandaşların Özel Halk otobüslerinden ücretsiz faydalanmalarını sağlıyor.

Kartın Manisa Belediyesi Denetimli minibüslerinde de geçerli olması yönünde Manisa Şoförler Odası ile görüşmelerin devam ettiği belirtiliyor. Manisa Belediyesi, yaşlı ve kimsesiz vatandaşların Manisa Belediyesi İsmail Cider Dinlenme ve Huzurevi'nde konaklamalarını da sağlıyor.

Rize'de 50 kişi kapasiteli huzurevi yapılacak:

Rize Sosyal Hizmetler Müdürü Mehmet Nuri Gezmiş, kendilerine başvuran kimsesiz ve yaşlı kişileri, ilde huzurevi olmadığından maddi ihtiyaçlarını karşılayarak diğer kentlerdeki huzurevlerine gönderdiklerini belirtiyor. Fındıklı ilçesinde huzurevi yapılması için çalışmaların son aşamaya geldiğini bildiren Gezmiş, ''İlçede 50 kişi kapasiteli huzurevi yapmayı planlıyoruz. Huzurevinin temelini yakında atmayı hedefliyoruz,'' diyor.

Giresun'da ekmek ve para yardımı yapılıyor:

Giresun Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürü Hasan Özdemir, 65 yaş üstü 100'ün üzerindeki kişiye her gün ekmek ve aralıklarla para yardımı yaptıklarını belirtiyor. Giresun Sosyal Hizmetler İl Müdürü Recep Demir de bu yıl ilde 1700 bakıma muhtaç kişi belirlediklerini ifade ederek, ''Bunun yüzde 40'ını 65 yaş üstü kişiler oluşturuyor. Huzurevlerinde kalmak isteyenleri çevredeki illere gönderiyoruz, istemeyenlere evlerinde imkânlarımız ölçüsünde yardımcı olmaya çalışıyoruz,'' diyerek bu konudaki gayretlerinin altını çiziyor.

Gümüşhane'de Yaşlılar Rehabilitasyon Merkezi yapılıyor:

Gümüşhane Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nce 100 kişi kapasiteli Yaşlılar Rehabilitasyon Merkezi yapılıyor. Sosyal Hizmetler Müdürü İdris Altuntaş, bina inşaatının yüzde 90'lık bölümünün tamamlandığını belirtiyor. Gümüşhane Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ise kimsesiz ve bakıma muhtaç 65 yaş ve üzerindeki kişilere, çeşitli yardım ürünleri ile maddi destek sağlıyor.

Bayburt ve Artvin'de para yardımı:

Bayburt Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nce, kimsesiz ve bakıma muhtaç 65 yaş ve üzerindeki kişilere 2022 Sayılı Kanun gereğince 265 lira aylık veriliyor. Bayburt Belediyesi'nce özelleştirilen şehir içi ulaşımda ise yaşlılara yüzde 35'lik indirim sağlanıyor. Artvin'de de Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nce yardıma muhtaç kişilere gıda, yakacak, giyim ve para yardımı yapılıyor.

Antalya Belediyesi'nden "Yarım Elma Projesi"

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 65 yaşın üzerinde sosyal ve ekonomik yoksunluk içindeki yaşlıların hayatlarını kolaylaştırmak için çeşitli projeler yürütüyor. Yaşlılara evde sağlık hizmeti veren Belediye ekipleri, bu kişilerin bakım gereksinimlerini periyodik olarak izliyor. Yaşlıların hastaneye yatırılmaları, evlerinin temizlenmesi, sağlık raporu almaları ve kişisel bakımlarına yardımcı olan belediye ekipleri, faturalarını ödeyen, fizik tedavi hareketleri yapan ve yürüyüşe çıkan yaşlılara da refakat ediyor.
Büyükşehir Belediyesinin uygulamak istediği ''Yarım Elma Projesi'' ile de belediyeye başvuran yaşlı bakımı sertifikalı kişilerin, yardıma muhtaç yaşlılara evde bakım hizmeti vermesi amaçlanıyor. Belediyeye ait 48 kişi kapasiteli huzurevinden ise geliri olmayan yaşlılar ücretsiz yararlanıyor. Huzurevinde, günlük bakım ihtiyacını karşılayamayan yaşlılar için özel bakım ünitesi oluşturulması planlanıyor. Büyükşehir Belediyesi, evlerinde yaşayan 70 ihtiyaç sahibi yaşlıya da ''aceze maaşı'' veriyor. Ayrıca yaşlılara gıda ve aşevinden günlük sıcak yemek dağıtımı yapıyor.

"Emekli dostu Antalya" projesi

Antalya Emniyet Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi ile ''Emekli Dostu Antalya'' projesini yürütüyor. ''Emeklilik çalışma hayatının sona ermesidir, yaşamın değil'' ana fikriyle hazırlanan proje kapsamında, emeklilere yönelik ''telefon zinciri, emekli kursları, e-emniyet hattı ve emekli odası'' gibi bazı etkinlikler geliştirildi.

Eskişehir'de yaşlılara hobi bahçeleri:

Eskişehir Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, yaşlılar için Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon merkezlerinde hizmet veriyor. Yaşlılar, bu merkezlerde istedikleri kadar vakit geçirebiliyor.

Odunpazarı Kaymakamlığı ve Tepebaşı Kaymakamlığı Mal müdürlükleri de kentteki yaşlılara aylık 90 lira maaş veriyor. Büyükşehir Belediyesi, 65 yaş ve üstü için indirimli kent içi taşıma hizmeti veriyor. Yaşlılar, 10.00-15.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarından 85 kuruş ödeyerek yararlanıyor. Büyükşehir Belediyesi, yardıma muhtaç yaşlılar için de serbest geçiş pasosu veriyor. Merkez ilçe Odunpazarı Belediyesi ise iki ayrı bölgede 60 ve 70'er metrekarelik 175 parselden oluşan hobi bahçelerinde yaşlılara yer veriyor.

Kütahya'daki huzurevinde bahçe ve el sanatları faaliyeti:

Kütahya Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne ait, Hamidiye Mahallesi'ndeki huzurevi 16'sı kadın 65 kişiye hizmet veriyor. Ormanlık alana yakın, bahçe içindeki huzurevinde kalan yaşlılar, seracılık, ağaç budama, bahçe düzenleme ve el sanatlarına yönelik faaliyetlerle zaman geçiriyor. Bu binanın ihtiyaca yeterli gelmemesi üzerine aynı mevkide yeni huzurevi inşa edilmesi için ihale düzenlenerek, müteahhit firmaya yer teslimi yapıldı.

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ın katıldığı törenle temeli atılan binanın, ihale gereğince 25 Ekim 2010'a kadar tamamlanması gerekiyor. Arsası Kütahya Belediyesi'nce tahsis edilen yeni huzurevi binası, bodrum üzerine 4 katlı yapılacak. Huzurevi, 64 kişilik çift yataklı oda, 28 kişilik tek yataklı oda, 9 adet 3'er kişilik yatalak özel bakım odası, 6 misafir odası olmak üzere toplam 119 yatak kapasitesine sahip olacak.

Kütahya Belediyesi'nin, Belediye Sosyal Tesisleri'nde inşaatını tamamladığı sosyal destek bakım evleri ise 60 yaşını aşmamış yaşlılara hizmet verecek. Başvuruları alınmaya başlanan tesiste, dar gelirli, ihtiyaç sahibi, öz bakım ihtiyaçlarını karşılayabilen 20'şer erkek ve kadına ücretsiz barınma imkânı verilecek. Yine belediye tarafından geçen yıl Porsuk Çayı kenarında yaptırılan 39 hobi evi, emekliliğini doğa içinde sebze ve meyve yetiştirerek geçirmek isteyenlere huzurlu ortam sağlıyor.

Yozgat'ta yaşlılar, becerilerini geliştiriyor:

Yozgat'ta SHÇEK'e bağlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde 38, Esenli Beldesi Bilal Şahin Huzurevi'nde 31 ve belediyeye ait huzurevinde 22 kişi barınıyor. Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile Belediye Huzurevi'nde kalan yaşlılara yönelik, Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa açılan el sanatları kurslarına devam eden yaşlılar, boş zamanlarında galoş üretiyor, resim ve el işi ürünleri yapıyor. Sergilenen bu ürünlerin satışından elde edilen gelir, ürünü yapan yaşlıya veriliyor.

Aydın Belediyesi yaşlılar için özel birim kurdu:

Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, yaşlılar için ''Aydın Belediyesi Hizmet Alanı'' adı altında birim kurduklarını söylüyor. Birimin Alzheimer hastası, yatalak, bakıma muhtaç hastalara hizmet edeceğini bildiren Çerçioğlu, bu kapsamda çok geniş bir tarama çalışması başlattıklarını sözlerine ekliyor. Kentte yaklaşık 50 bin hanenin tarandığını belirten Çerçioğlu, ''Bu Türkiye'de ilk proje. Kaliteli yaşamın bir parçasını hayata geçiriyoruz. Yoksul, belediyenin kanatları altında sığınmaya muhtaç kim varsa destek olacağız,'' diyor.

Bilecik'te gıda, yakacak ve nakdi yardım:

Bilecik Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, kent genelinde 65 yaş ve üzeri 123 yaşlılık maaşı, özürlü vatandaşlar için de evde bakım ücreti ödüyor. Bilecik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da ilgili kanun gereği merkez ilçe ve köylerdeki hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve herhangi kurumdan maaş almayan 215 vatandaşa gıda, yakacak ve nakdi yardımda bulundu. Bilecik Belediyesi ise TOKİ konutlardaki 30 evi, 65 yaş ve üzerindeki yoksul yaşlılara tahsis etti. Bilecik Huzurevi'nde 76, Pazaryeri Belediye Yaşlı Bakımevi'nde 9, Bozüyük Belediyesi Acezeevi'nde de 10 vatandaşımız faydalanıyor.

Marmaris'teki huzurevinde yaşlılar için geziler düzenleniyor:

Marmaris Belediyesi'nce 2004 yılında hizmete açılan huzurevinde, 60 yaşın üstünde özel bakım istemeyen 24 yaşlı kalıyor. Huzurevi hakkında bilgi veren Sosyal Hizmet Uzmanı Ufuk Emek, yaşlıları sık sık gezilere götürerek dış dünyayla bağlarının kopmamasını sağladıklarını belirtiyor. Huzurevine öncelikle ilçede yaşayan yaşlıların kabul edildiğini ifade eden Emek, sözlerine şöyle devam ediyor:''Marmaris Belediyesi Huzurevi, F sınıfı yani lüks huzurevleri kategorisine giriyor. Tek kişilik odada kalmak isteyenler aylık 410 TL, çift kişilik odada kalmak isteyenler kişi başı 370 TL ve süit odada kalmak isteyenler 520 TL ödüyor. Gerek altyapı gerekse verilen hizmet olarak yaşlılara kendi evlerindekinden daha iyi bir bakım imkânı sunuyoruz. Aynı bakımı evinde almak isteyen bir yaşlının aylık kazancının 4-5 bin TL civarında olması gerekiyor.'' Emek, huzurevinde 14 bin kitap bulunan kütüphanenin yaşlıların hizmetinde olduğunu da sözlerine ekliyor.

Malatya'daki huzurevinde kalanlara sağlık taraması:

Malatya Sosyal Hizmetler Müdürü Murat Konan, bakıma muhtaç yaşlılara bakanlara aylık asgari ücret ödediklerini, bakacak kimsesi olmayanları da bakım merkezine yerleştirerek kuruma aylık 2 asgari ücret tutarında ödeme yaptıklarını belirtiyor. Bakım merkezinde şu anda 37 yaşlının bulunduğunu ifade eden Konan, sokakta kalmış yaşlıları da durumuna göre bakım merkezi ya da huzurevine yerleştirdiklerini belirtiyor. Müdürlüğe bağlı huzurevinde 97 yaşlının kaldığını anlatan Konan, buradaki yaşlıları İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi ile yapılan protokol gereği belli aralıklarda sağlık taramasından geçirdiklerini de sözlerine ekliyor.

Kocaeli'nde yaşlılara sağlık hizmeti:

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Osman Poyraz, özellikle kimsesi bulunmayan, sosyal ve tıbbi bakıma ihtiyacı olan genellikle 65 yaş üstü kişilerin ihtiyaçlarını evlerinde gidermeye çalıştıklarını belirtiyor. Poyraz, yardıma muhtaçların hasta bezi ihtiyaçlarını, yara bakımlarını, tansiyon, diyabet gibi kronik rahatsızlıklarının takibini, fizyoterapi ihtiyaçlarını evlerinde giderdiklerini, hastaneye gitmesi gerekenlerin nakillerini yaptıklarını da sözlerine ekliyor.

Tekirdağ'daki huzurevinde piknik ve konser faaliyetleri:

Tekirdağ Sosyal Hizmetler Müdürü Selma Akarsu, Tekirdağ Zübeyde Hanım Huzurevi'nde 55, Çorlu Huzurevinde 73 kişinin kaldığını, bu yaşlılardan 40'ına ücretsiz hizmet verdiklerini belirtiyor. Yaşlılara her yıl 2 kez kışlık ve yazlık kıyafet verildiğini belirten Akarsu, sözlerine şöyle devam ediyor:''Huzurevinde ücretsiz kalan yaşlılarımıza her ay 86 TL harçlık veriyoruz. Yaşlılar sağlık hizmetlerinden sınırsız yararlanıyor. Düzenlediğimiz tiyatro, konser, piknik gibi etkiliklerle de sosyalleşmelerini sağlıyoruz. Ayrıca huzurevleri arasında zaman zaman ziyaretler yaparak, farklı kişilerle görüşme ve farklı ortamlarda bulunmalarını sağlıyoruz.''

Zonguldak'ta 350 yaşlıya maddi katkı sağlanıyor:

Zonguldak Sosyal Hizmetler Müdür Vekili Veli Köktürk, Devrek ilçesinde açılan Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde 60-65 yaş üstü 32, Ereğli ilçesindeki İzmirlioğlu Huzurevi'nde de 52 yaşlı ve bakıma muhtaç kişiye hizmet verildiğini belirtiyor.
Zonguldak Belediyesi ise 60-65 yaş üstü yaşlıların halk ve belediye otobüslerinden indirimli yararlanmasını sağlıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da periyodik aralıklarla yakacak ve yiyecek yardımında bulunuyor.

Bartın ve Karabük'te yaşlılara hastanede öncelik tanınıyor

Bartın Valisi İsa Küçük'ün il sınırları içinde yaşlı ve yalnız yaşayanların belirlenmesi amacıyla yayımladığı genelge doğrultusunda, özellikle aile hekimleri aracılığıyla yaşlılar tespit edilerek ziyaretlerde bulunuluyor. Sağlık kuruluşları ve hastanelerde 65 yaş üstü hastalara da muayenelerinde öncelik tanınıyor. Bartın ve Karabük'te 65 yaş üzerindekiler, belediye ve özel halk otobüslerinden ücretsiz yararlanıyor. Karabük'te, bakıma muhtaç olanlara sıcak yemek dağıtımı yapılıyor. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, 65 yaş üstü yaşlıları huzurevine alarak yardımda bulunabiliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, her yıl yakacak ve nakdi yardım yapıyor, yeşil karttan yararlanamayanlara sağlık giderleri konusunda yardım ediyor. Karabük Valiliği'nin kontrolünde, özellikle yalnız yaşayan yaşlılar, aile hekimleri aracılığıyla ziyaret ediliyor.

Burdur'da göl manzaralı huzurevi

Burdur Belediyesi bünyesindeki Berberoğlu Vakfı Huzurevi'nde 43 yaşlıya, 3'ü hemşire 12 personel hizmet veriyor. Bir katı kadın, diğer katı erkekler için ayrılan huzurevinde odalar en fazla 3'er kişilik. Göl manzaralı huzurevinde, mescit, yemekhane, salon ve LCD televizyon bulunuyor. Burdur'da 65 yaş üzerindekiler için şehir içi ulaşım da öğrenci tarifesine göre düzenlendi. Öte yandan, Isparta'da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ''Yaşlılara Evde Bakım Projesi'' yürütüyor.

Mersin'de 60 yaş üzeri yaşlılara ulaşımda yüzde 50 indirim:

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, yaşlıların yaşam kalitelerinin artırılmasına yönelik uygulamaları önemsediklerini belirtiyor. Bu kapsamda belediye otobüslerinde 60 yaş üzerindekilere yüzde 50 indirimli ulaşım imkânı sağladıklarını söyleyen Özcan, kentte eksikliği hissedilen huzurevi yapımı için de çalışmalara başlandığını, binanın yapım aşamasında olduğunu ifade ediyor. Özcan, ''Önümüzdeki 5 yılık süreçte, huzurevini tamamlayıp ikinci binanın inşaatına başlamayı planlıyoruz. Ayrıca yaşlı bakımevi oluşturulması noktasında çalışmalarımız sürüyor'' diyerek sözlerini tamamlıyor.

Antakya'da ücretsiz taşıma uygulaması başlatılacak:

Antakya Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentte yaşlıların rahatlıkla dışarı çıkıp dolaşabilmeleri için çalışma yapılıyor. Diyaliz hastaları ile engellilerin sağlık kuruluşlarına ulaşımının ücretsiz olduğunu bildiren yetkililer, aynı imkânların 65 yaş üstü kişiler için de sağlanacağını kaydediyor.

Diyarbakır'da huzurevi, talep olmadığından kapandı:

Diyarbakır Sosyal Hizmetler Müdürü Oktay Taş, kentte yaşlı bakım merkezi veya huzurevi bulunmadığını söylüyor. Kentte 2005 yılında huzurevi açıldığını ancak talep görmediği için 2006'da engellilere yönelik Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ne dönüştürüldüğünü belirten Taş, bölgenin yapısal durumu nedeniyle yurttaşların yaşlılarını huzurevine yerleştirmediğini belirtiyor.  Huzurevinden hizmet almak isteyenlerin talepleri doğrultusunda başka illere yönlendirildiğini ifade eden Taş, ''Ancak 65 yaş ve üstü engelli vatandaşlarımız için Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi evde bakım hizmeti veriliyor," diyerek sözlerini noktalıyor.

Elazığ'da uzman bakıcı yetiştirilmesi projesi:

Elazığ Sosyal Hizmetler Müdürü Zeynel Abidin Koç, kentte 60 yaş üstüne yönelik 2005 yılında 54 kişilik huzurevi açıldığını, bir hayırseverin desteğiyle ek bina yapılarak kapasitesinin 108'e çıkarıldığını belirtiyor. Huzurevinin 25 kişilik bölümünü özel yaşlı bakım rehabilitasyon merkezine çevirdiklerini ifade eden Koç sözlerine şöyle devam ediyor: ''Engelli yaşlılara evde bakılması için aileleri teşvik ediyoruz. Ailelere bunun için asgari ücret vererek destekte bulunuyoruz. Ayrıca aileyi hastamıza gerekli bakımı yapıyor mu diye zaman zaman kontrol ediyoruz.'' Koç, hasta yaşlı ve engelli bakımı için Halk Eğitim Merkezi ile birlikte AB Hibe Programları kapsamında 200 bin Avro bedelli proje hazırladıklarını, kabul edilmesi halinde uzman bakıcı yetiştirileceğinin de altını çiziyor.

Ardahan'da 70 kişiye evde bakım hizmeti:

Ardahan Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce 65 yaş ve üzeri toplam 70 özürlü vatandaşa, evde bakım hizmeti veriliyor. Sosyal Hizmetler Müdürü Erdal Baki Nalbant, bu kişilerden ücret talep edilmediğini, uygulama kapsamında belirli aralıklarla yaşlıları evinde ziyaret ettiklerini belirtiyor. Ardahan Sağlık Müdürlüğü'nce de 1 doktor, 1 hemşire ve 1 sağlık memurundan oluşan 3 kişilik ekiple, her ay 65 yaş ve üzeri 20 yaşlı yurttaşa ücretsiz sağlık hizmeti veriliyor.

Muş, Tunceli, Erzincan, Iğdır, Bingöl'de yaşlılara hizmetler:

Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, ilde 65 yaş ve üzerindeki yardıma muhtaç yaşlıların barınma ve sığınma ihtiyacını karşılamak amacıyla TCDD'den satın alınan 3 katlı binada, şu anda 2 yaşlı kadının barındığını, binanın tanıtımını yaparak ihtiyaç sahibi vatandaşların burada kalmalarını sağlamaya çalıştıklarını belirtiyor.

Tunceli Belediyesi ise 65 yaş ve üzerindeki kişiler için ücretsiz toplu taşıma hizmeti veriyor. Belediye tarafından il genelinde yardıma muhtaç 50 yaşlıya, yılın belirli dönemlerde gıda yardımı da yapılıyor.

Erzincan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı 100. Yıl Atatürk Huzurevi'nde barınan 82 kişiden 78'ini, 65 yaş ve üzeri yurttaşlar oluşturuyor. 84 kişilik huzurevinde, 43 personel görev yapıyor. Sosyal Hizmetler Müdürü Yaşar Budak, huzurevinde fizik tedavi odası, spor salonu ve masaj yatakları bulunduğunu belirterek, ''El becerisi olan yaşlılarımızın yaptıkları eserleri de zaman zaman düzenlediğimiz sergilerde topluyoruz'' diyor.

Iğdır'da da yardıma muhtaç yaşlılar Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı rehabilitasyon merkezinde barındırılıyor. Yetkililer, merkezde 4 kişinin bulunduğunu bildirdi. Bingöl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yetkilileri ise her yıl 18-24 Mart arasındaki Yaşlılar Haftası'nda, ihtiyaç sahibi vatandaşları evlerinde ziyaret ettiklerini hatırlatarak, bu yıl 65 yaş ve üzerinde 50 yurttaşa ziyarette bulunduklarını ve bu kişilere 100'er TL nakdi yardım yaptıklarını sözlerine ekliyorlar.

Bingöl Belediyesi de her yıl Yaşlılar Haftası'nda 65 yaş ve üzeri 50 yurttaşa gıda yardımı yapıyor.

Kaynak: Cumhuriyet


Diğer Konular

Karlı Havalarda Yaşlıların Dikkat Etmesi Gerekenler

Soğuk hava ve kar yağışı ile birlikte, üst geçitler, kaldırımlar ve yollar adeta buz pistini andırmaya başlamıştır. Ortopedistler, buzlu yollarda meydana gelen düşmelerin ciddi sakatlıklarla sonuçlanabileceği konusunda uyarmaktadır.

Yaşlılıkta Sevgililer Günü

Sevgililer Günü, her yıl 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel bir gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi inanışına dayanan bu gündür ve kilise bünyesindeki Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bazı toplumlarda ‘’Aziz Valentin Günü’’ olarak bilinir.

Yaşlılık Döneminde Egzersiz

Toplumun birçok kesimi 50 yaş ve üzerindeki insanların egzersiz için yaşlı olduğu düşünür; sporun sadece gençlik döneminde yapıldığına dair önyargılar bulunmaktadır.
 

Yaşlılıkta Beslenme Ve Diyet

Beslenme, yaşam süresini etkileyen faktörlerin başında gelir. Genelde nüfusun 65 yaş ve üstü yaşlı olarak kabul edilir. Yaşlılıkta değişen fizyolojik ve metabolik değişimler, beslenme biçimini doğrudan ilgilendirmektedir.

Emekliliğe Hazırlık Eğitimi

Emeklilik, her çalışanın uzun çalışma hayatı sonunda geleceği bir aşamadır. Emeklilik yaşamına özgü sorunlar, bireylerin bu döneme ilişkin hazırlıklar yapmalarını gerektirmektedir.

Yaşlılar, Yeni Yıl ve Umut

Hayatı var eden en önemli olgu umuttur. Hayata anlam katan en önemli değerdir. Umut etmek beklenti duymak demek değildir. Umut etmek hayal kurmaktır. Geleceğin mutluluklar getireceğine dair hayal kurmaktır.
 

Tüm Liste